Domowa Mozzarella

Domowa Mozzarella

 

Mozzarella to ser lubiany chyba przez wszystkich. Wbrew pozorom proces przygotowania własnej Mozzarelli w domu jest naprawdę prosty i nie wymaga dużego nakładu czasu ani pracy. Produkcja domowego sera dostarcza wiele radości i zabawy a zajmuje zaledwie ok 30 min. Z 2 litrów mleka powinno wyjść ok 250 g sera Mozzarella.

Dla miłośników domowych serów polecam zestawy serowarskie, które można kupić na stronie producenta Serowar.pl pod adresem: https://serowar.pl/pl/c/Zestawy-serowarskie/73

Polecam gorąco.


Kaloryczność potrawy w 100 g: 265 kcal

W tym: Białka 23.01 g | Tłuszcze 22.14 g | Węglowodany 2.19 g ( w tym cukry 1.03 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- 2 l pełnotłustego mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze

NIE Z KARTONIKÓW TYPU UHT !!! 

TYLKO MLEKO ŚWIEŻE Z LODÓWEK SKLEPOWYCH LUB WIEJSKIE PROSTO OD KROWY !!!

- 70 ml soku z cytryny

- ok. 14 kropel podpuszczki mikrobiologicznej lub pochodzenia zwierzęcego (ilość należy dostosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

- 50 ml niechlorowanej / przefiltrowanej wody

- 2 łyżki soli niejodowanej

 

 

Dodatkowo:


- wysoki garnek

- średni garnek do przelania serwatki

- rózga kuchenna lub łopatka

- chochla lub łyżka cedzakowa

- sitko / durszlak

- miska lub deska kuchenna

- długi nóż

- termometr kuchenny

 

 

Przygotowanie:

 

Garnek jak i wszystkie potrzebne do zrobienia sera sprzęty muszą być dokładnie umyte i wyparzone wrzątkiem.

UWAGA: Im lepsze będzie mleko, tym lepszy będzie smak Mozzarelli. 

Mleko przelać do wysokiego garnka i dodać sok z cytryny (ostateczne można użyć ok 2 g kwasku cytrynowego rozpuszczonego wcześniej w ok 50 ml niechlorowanej wody). Całość dokładnie wymieszać. Termometr kuchenny umieścić w garnku. Pod garnkiem włączyć palnik na min moc i zacząć podgrzewać mleko do temperatury nie większej niż 32 - 33°C. Powinny zacząć wytwarzać się małe kawałki tzw.: skrzepu. Gdyby jednak nie pojawiały się oznaki koagulacji, podnieść temperaturę do 37°C a następnie zdjąć garnek z gazu.

Podpuszczkę rozpuścić w 50 ml niechlorowanej / przefiltrowanej wody i dodać do mleka. Jeśli chcesz uzyskać twardą mozzarellę, którą będzie można zetrzeć na tarce, dodaj podwójną ilość podpuszczki. Całość delikatnie mieszać przez 30 sekund. Następnie przykryć pokrywką i odstawić na 5 min.

Po 5 minutach sprawdzić czy mleko się zaczęło ścinać, powinno mieć konsystencję galaretki. Jeśli jest zbyt miękkie odczekać jeszcze kolejne 2 min. Następnie pokroić skrzep w równą kostkę, zarówno w pionie jak i w poziomie oraz na ukos. Dzięki temu od sera zacznie oddzielać się serwatka.

Garnek ponownie umieścić na gazie i podgrzać zawartość do 40°C delikatnie mieszając. Ser zacznie nabierać konsystencji Mozzarelli.

Na drugim garnku umieścić sitko i przełożyć do niego powstały skrzep. Serwatkę pozostawić gdyż będzie niezbędna w kolejnych etapach produkcji Mozzarelli. Skrzep dokładnie odcisnąć z nadmiaru serwatki.

Do serwatki dodać sól i podgrzać ją do 80°C. Odciśnięty skrzep przełożyć na chochlę lub łyżkę cedzakową i zanurzyć go w gorącej serwatce na ok. 10 – 15 sekund.

Następnie wyjąć gorący skrzep do miski lub na deskę kuchenną i szybko zagniatać łyżkami lub ręką, tak jak cisto chlebowe. Następnie rozciągać i zwijać w kulkę. Dzięki zagniataniu ciepło jest równomiernie rozprowadzane do wnętrza sera i nadaje mu odpowiedniej konsystencji. Proces zamaczania skrzepu w gorącej serwatce należy powtarzać kilkukrotnie po każdym zagniataniu i rozciąganiu aż otrzymamy gładki i błyszczący ser, o ciągnącej, gumowatej konsystencji.

Na koniec formujemy ostateczny kształt sera i wkładamy gorącą mozzarellę do miski z lodowatą wodą. Dzięki temu utrwalimy jej kształt. Techniki formowania są dowolne. Można zrobić małe kuleczki, blok mozzarelli lub tradycyjną kulę.

Gotowy ser przechowywać w lodówce najlepiej w plastikowych woreczkach lub pojemniczkach z odrobiną wystudzonej serwatki. Domową Mozzarelle najlepiej spożyć w ciągu tygodnia.

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty