Pierogi Ruskie w Cieście Dyniowym

Pierogi Ruskie w Cieście Dyniowym

Pyszne pierogi w niesamowicie delikatnym cieście pierogowym na bazie puree z dyni. Naprawdę pysznie smakują i mają ten piękny pomarańczowo - żółty kolor. Dodatek dyni nie zmienia smaku pierogów, a jedynie wpływa na konsystencję ciasta, które jest bardziej miękkie i delikatne. Oczywiście farsz można zastąpić każdym innym np.: mięsnym, warzywnym, grzybowym lub na słodki z białym twarogiem. Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 155 kcal

W tym: Białka 6.99 g | Tłuszcze 3.34 g | Węglowodany 24.32 g ( w tym cukry 1.49 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki na farsz:

 

- 6 dużych ziemniaków (ok 500 g)

- 500 g twarogu półtłustego

- 2 cebule

- Sól, pieprz

- 50 g masła

 


Składniki na ciasto pierogowe z dynią:

 

- 300 g przesianej mąki + do podsypywania

- 200 g purée z pieczonej dyni

- 100 do 150 ml ciepłej wody

- ½ łyżeczki soli


 

 Przygotowanie farszu:

 

Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Gdy ziemniaki będą już ugotowane odstawić do przestygnięcia. Twaróg i przestudzone ziemniaki zmielić w maszynce do mielenia mięsa lub przecisnąć przez praskę do purée. Cebulę obrać i pokroić w bardzo drobną kosteczkę a następnie podsmażyć na maśle na złoty kolor. Teraz wszystkie składniki dokładnie ze sobą połączyć doprawiając solą i pieprzem do smaku. Farsz powinien mieć konsystencję bardzo gęstej pasty. Rozpocząć wyrabianie ciasta.

  

Przygotowanie ciasta pierogowego:

 

Dynię obrać i pokroić na mniejsze cząstki. Blachę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i poukładać na nim pokrojoną dynię. Piekarnik rozgrzać do 180°C. Blachę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec dynię do miękkości przez ok 20-30 min. 

Po upieczeniu wystudzić. Następnie zmiksować blenderem na gładkie purée.

Mąkę wysypać na stolnicę, tworząc kopczyk, dodać sól i purée z dyni. Powoli wlewać wodę i zagniatać ciasto. Proces kontynuować, aż ciasto przestanie przyklejać się do rąk i blatu. Następnie rozwałkować je cienko i powykrawać przy pomocy np. szklanki małe okręgi.

Do wyrobienia ciasta można użyć także miksera z hakiem do wyrabiania ciast.

  

Przygotowanie pierogów:

 

Na środku każdego okręgu nakładać łyżeczka porcję farszu. Mocno sklejać brzegi a następnie układać na czystej ściereczce kuchennej.

Tak ulepione pierogi gotować w osolonym wrzątku przez 3-4 minuty.  Ja do wrzącej wody wlewam też ¼ szklanki oleju ( pierogi wtedy nie sklejają się ze sobą po ostygnięciu). Pierogi podawać ze smażoną cebulką, śmietaną lub kefirem. Można tez podawać ze skwarkami. Sposób podania jest już kwestią indywidualną. Ugotowane i zimne pierogi można także odsmażać na patelni przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu.







 

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty