Zielone Szpinakowe Pesto

Zielone Szpinakowe Pesto

 

Młody szpinak dostępny jest przez cały rok w praktycznie każdym markecie i od lat stanowi niezastąpiony składnik wielu kulinarnych kompozycji. Jego uniwersalność sprawia, że jest towarzyszem wielu dań, a w postaci kremowego pesto staje się aromatycznym dodatkiem do kanapek, mięs czy makaronów. Przygotowanie tego wyjątkowego pesto jest niezwykle proste – wystarczy wrzucić do malaksera lub blendera młode listki szpinaku oraz kilka powszechnie dostępnych składników, a rezultatem jest smakowy majstersztyk, gotowy do podkreślenia charakteru każdego dania.

Nie tylko smakowe doznania sprawiają, że szpinak zyskuje status superfood. Jego korzyści zdrowotne są równie imponujące, co jego wszechstronność kulinarna. Wysoka zawartość zeaksantyny i karotenoidów sprawia, że szpinak staje się skutecznym sojusznikiem w walce z nowotworami. Dodatkowo, obfitość witaminy K, wspomagającej krzepnięcie krwi i wzmacniającej kości, czyni go prawdziwym skarbcem dla zdrowia.

Podsumowując, młody szpinak nie tylko wzbogaca nasze potrawy o intensywny smaki nadaje potrawom pięknego zielonego koloru, ale także stanowi doskonały sposób na dostarczenie zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy korzystnych dla serca. To prawdziwa bomba smakowa i zdrowotna, która z łatwością wpasowuje się w różnorodne aspekty zdrowej i smacznej kuchni. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w 100 ml: 215 kcal

W tym: Białka 7.57 g | Tłuszcze 18.81 g | Węglowodany 2.11 g (w tym cukry 0.45 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 
Składniki:

 

- 300 g świeżego szpinaku

- 2 garści płatków migdałowych lub orzechów nerkowca

- 4 do 5 ząbków czosnku

- 5 łyżek oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego

- ½ łyżeczki pieprzu

- płaska łyżeczka łyżeczki soli

- 2 łyżki soku z cytryny

- 4 łyżki tartego parmezanu (Opcjonalnie)

 


Przygotowanie:

 

Szpinak umyć pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.

Następnie umieścić szpinak w kielichu blendera lub w malakserze.

Dodać kolejno: obrane ząbki czosnku, płatki migdałowe (można je zastąpić orzechami nerkowca, piniowymi, włoskimi lub Pekan), oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy, świeżo mieloną sól i pieprz oraz sok z cytryny i opcjonalnie tarty parmezan.


Całość zmiksować na jednolitą masę. Od czasu do czasu należy zatrzymać blender i zeskrobać rozpryskane składniki z boków kielicha do jego środka. Konsystencja nie musi być idealnie gładka, ale powinna być lekko karmowa.

Jeśli pesto ma mieć bardziej gęstą konsystencję należy dodać trochę więcej płatków migdałowych i/lub parmezanu natomiast dla luźniejszej wersji trochę więcej oliwy lub odrobine przegotowanej wody.

Domowe pesto można przechowywać w lodówce do tygodnia w szczelnym pojemniku.




Smacznego.

 

Komentarze

Popularne Posty