Shakshuka

Shakshuka

 

Choć Shakshuka na stałe kojarzy się z kuchnią Bliskiego Wschodu – szczególnie izraelską i tunezyjską – jej historia ma znacznie głębsze korzenie. Sama nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu "mieszankę". I rzeczywiście, Shakshuka to nie tylko przepis – to kulinarna filozofia polegająca na łączeniu tego, co jest pod ręką w aromatyczną całość, która rozgrzewa i syci.

Tradycyjnie danie to opiera się na pomidorach, papryce, cebuli i jajkach, duszonych razem na patelni aż do momentu, kiedy białka się zetną, a żółtka pozostaną płynne. To właśnie ta prostota i elastyczność sprawiają, że Shakshuka stała się potrawą międzynarodową – każdy region i każda kuchnia nadaje jej własny charakter. W tej wersji klasyczna baza została wzbogacona o warzywa korzeniowe: marchew i pietruszkę, które nadają całości lekko słodki, głęboki posmak. Szpinak dodaje świeżości i koloru a połączenie passaty pomidorowej z domowym bulionem sprawia, że sos zyskuje aksamitną konsystencję.

Przygotowanie Shakshuka nie wymaga wielu składników ani specjalnych umiejętności – to danie powstało z potrzeby wykarmienia rodziny szybko i tanio. Jednak niech prostota nie zwiedzie – odpowiednio dobrane przyprawy (czosnek, chrupiąca słodka papryka, aromatyczne przyprawy) potrafią przemienić zwykłe warzywa w pachnącą przyprawami feerię smaków, która przywołuje na myśl zatłoczone bazary Tunisu czy poranki w telawiwskiej kawiarni.

Na patelni duszą się najpierw cebula, starta marchew i pietruszka – niecodzienni goście Shakshuka, ale tu odnajdują się idealnie, dodając daniu objętości i słodyczy. Następnie dołącza papryka w dwóch kolorach, a zaraz potem do gry wchodzą soczyste pomidory oraz passata, które tworzą intensywny, gęsty sos. Bulion pogłębia smak, a szpinak dodany na koniec przemyca odrobinę lekkości. Gdy sos jest gotowy, wystarczy zrobić w nim zagłębienia i wbić jajka – to moment, kiedy Shakshuka zaczyna wyglądać jak dzieło sztuki.

To idealna propozycja na szybki, sycący obiad, który nie tylko nasyci, ale też zainspiruje. W chłodniejsze dni otuli jak koc a w cieplejsze – przeniesie myślami do dalekich krajów, gdzie każdy posiłek to mała podróż.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 42 kcal

W tym: Białka 2.72 g | Tłuszcze 1.54 g | Węglowodany 3.61 g (w tym cukry 2.85 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:


- 1 cebula

- 1 średnia marchewka

- 1 mała pietruszka (korzeń)

- 1 czerwona papryka

- 1 żółta papryka

- 2 pomidory

- garść świeżego szpinaku

- 400 ml passaty pomidorowej

- 150 ml bulionu warzywnego lub mięsnego

- 4 jajka

- 3 małe ząbki czosnku

- 1 łyżeczka słodkiej papryki

- ⅓ łyżeczki ostrej papryki

- oliwa z oliwek do smażenia

- ¾ łyżeczki soli

- ⅔ łyżeczki pieprzu

 

 

Przygotowanie:

 

Cebulę obrać i posiekać w drobną kostkę.

Marchew oraz korzeń pietruszki dokładnie umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach – dzięki temu szybciej zmiękną podczas smażenia, a jednocześnie dodadzą potrawie przyjemnej struktury i lekkiej słodyczy.

Papryki oczyścić z gniazd nasiennych, usunąć białe błony i pokroić w cienkie paski – najlepiej wzdłuż, co ładnie zaprezentuje się na tle pomidorowego sosu.

Pomidory sparzyć wrzątkiem, następnie obrać ze skórki i pokroić w niezbyt drobną kostkę. Jeśli są bardzo soczyste, warto delikatnie odlać nadmiar soku, by nie rozwodniły potrawy.

Na dużej patelni, najlepiej głębokiej i z grubym dnem, rozgrzać oliwę z oliwek. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić posiekaną cebulę i smażyć na średnim ogniu, aż zmięknie i nabierze lekko złocistego koloru – trwa to zazwyczaj około 5 minut. 

Następnie dodać startą marchew i pietruszkę, dokładnie wymieszać z cebulą i smażyć kolejne kilka minut, aż warzywa zmiękną, ale nie zaczną się rozpadać. W tym czasie powinny lekko się skarmelizować i oddać część swojej słodyczy do bazy dania.

Do warzyw dorzucić paski papryki – czerwoną i żółtą – które nadadzą daniu intensywnego koloru i delikatnie owocowego aromatu. Całość smażyć jeszcze przez ok 7 minut, mieszając od czasu do czasu, aż papryka zacznie mięknąć, ale nadal zachowa jędrność.

W tym momencie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz przyprawy – można sięgnąć po klasyczną słodką paprykę, odrobinę chili, sól i pieprz w zależności od preferencji smakowych. Smażyć przez kilkadziesiąt sekund, aż czosnek zacznie intensywnie pachnieć a przyprawy uwolnią aromaty.

Do podsmażonych warzyw dodać pokrojone pomidory i smażyć całość przez kilka minut, aż puszczą sok a sos zacznie lekko gęstnieć. 

Wówczas wlać passatę pomidorową oraz przygotowany wcześniej bulion – najlepiej domowy, aromatyczny, ziołowy. Następnie zmniejszyć ogień i dusić całość pod przykryciem przez 20-25 minut. W tym czasie sos powinien zgęstnieć i nabrać głębokiego smaku a wszystkie składniki dobrze się połączą.

Pod koniec duszenia dodać świeży szpinak – najlepiej młode listki, które nie wymagają wcześniejszego blanszowania. Wymieszać delikatnie, aby szpinak tylko lekko zwiędł pod wpływem gorącego sosu. Gotować jeszcze przez 2 minuty, nie dłużej.

W gotowym sosie zrobić łyżką kilka niewielkich wgłębień i ostrożnie wbić do nich jajka. Całość przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu, aż białka się zetną a żółtka pozostaną płynne – czas można wydłużyć, jeśli preferowana jest wersja z jajkami bardziej ściętymi.

Gotową Shakshukę podawać bezpośrednio z patelni lub przełożyć do głębokich talerzy. Świetnie smakuje z dodatkiem pieczywa – chrupiącej bagietki, pity, chlebków naan lub z podpieczona piadiną a także z ugotowaną kaszą np.: kuskusem, bulgurem lub jaglaną. Całość warto udekorować posiekanym szczypiorkiem lub pietruszką wg własnych preferencji.

Smacznego

Komentarze

Popularne Posty