Surówka z Młodej Kapusty

Surówka z Młodej Kapusty

 

Kiedy na straganach pojawia się pierwsza młoda kapusta, kuchnia budzi się z zimowego snu. Jej delikatne, jasnozielone liście kryją w sobie nie tylko świeżość wiosny, ale i kulinarne możliwości, które w każdej kuchni potrafią przybrać zupełnie nową formę. Jedną z nich jest właśnie ta prosta, a jednocześnie zaskakująco pyszna surówka – lekka, chrupiąca, z dodatkiem soczystego jabłka, marchwi i koperku, idealna do wiosennych i letnich obiadów, szczególnie w towarzystwie pieczonego łososia, ryb z grilla czy klasycznych kotletów.

Choć połączenie kapusty i jabłka może wydawać się współczesnym trendem, jego korzenie sięgają daleko wstecz. Już w XVII wieku w kuchni niemieckiej i polskiej jabłka łączono z kiszoną kapustą, by złagodzić jej smak i dodać subtelnej słodyczy. Z czasem ten duet przeniknął także do wersji surówek na bazie świeżej kapusty – zwłaszcza tej młodej, delikatniejszej i pozbawionej goryczki.

Dodatek koperku to kolejny klasyk, który łączy w sobie smak i tradycję. W dawnej kuchni chłopskiej koperek był ziołem niemal codziennym – dostępny, aromatyczny a przy tym wspomagający trawienie, co miało szczególne znaczenie przy daniach cięższych, tłustszych. Z kolei marchewka wprowadza subtelną słodycz i kolor a cebula – odrobinę ostrości, która balansuje całość.

Tajemnicą tej surówki jest także sos: w wersji kremowej przygotowany na bazie majonezu, który dodaje jej miękkości i głębi, ale można go również zastąpić lekką mieszanką oleju i soku z cytryny – wtedy surówka nabiera bardziej wytrawnego, orzeźwiającego charakteru.

To danie nie tylko karmi ciało, ale i przywołuje wspomnienia: smak kuchni domowej, letnich obiadów u babci, zapachu świeżego koperku rosnącego w ogrodzie. Surówka z młodej kapusty nie potrzebuje wielu dodatków – jej siłą jest prostota, sezonowość i harmonia smaków. To właśnie w takich daniach objawia się prawdziwa magia kuchni – kiedy z kilku składników powstaje coś, co zostaje w pamięci na długo.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 59 kcal

W tym: Białka 1.15 g | Tłuszcze 3.41 g | Węglowodany 4.93 g (w tym cukry 1.68 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:


- 500 g młodej kapusty, drobno poszatkowanej

- ½ kwaśnego jabłka

- 1 mała cebula

- 1 mała marchewka

- 2 łyżki posiekanego koperku

- 1 czubata łyżka dobrego majonezu

- sól i świeżo mielony pieprz do smaku

- sok z ½ cytryny

- 1 łyżeczka cukru

 


Przygotowanie:

 

Kapustę dokładnie oczyścić z wierzchnich liści, a następnie drobno poszatkować – najlepiej nożem lub na mandolinie, aby uzyskać cienkie, równe paski. Przełożyć do dużej miski, posypać niewielką ilością soli i dokładnie przemieszać dłonią lub łyżką. Odstawić na około 10 minut, aby kapusta zmiękła i puściła sok – dzięki temu będzie delikatniejsza, a jej smak łagodniejszy. Po tym czasie kapustę odcisnąć z nadmiaru płynu, zachowując jednak jej naturalną chrupkość.

Marchewkę obrać, umyć i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Warzywo to nada surówce delikatną słodycz i wprowadzi przyjemny kontrast kolorystyczny, który sprawia, że danie prezentuje się jeszcze apetyczniej.

Jabłko – najlepiej kwaśne i soczyste, np. odmiany szara reneta, antonówka lub ligol – obrać ze skórki i zetrzeć na dużych oczkach tarki. Marchew i jabłko skropić sokiem z cytryny, aby zapobiec ciemnieniu jabłka i podkreślić owocową nutę w surówce.

Cebulę obrać i drobno posiekać. W przypadku ostrzejszych odmian warto ją na chwilę zalać wrzątkiem lub przepłukać pod bieżącą zimną wodą – złagodzi to jej smak i sprawi, że będzie przyjemniejsza dla podniebienia. Cebula w tej surówce pełni ważną rolę – nadaje wyrazistości i przełamuje łagodność pozostałych składników.

Do miski z kapustą dodać startą marchew, jabłko, cebulę oraz drobno posiekany koperek – świeży, pachnący, pełen aromatu. Na koniec dodać majonez i dokładnie wymieszać, aby sos równomiernie otoczył warzywa.

Surówkę doprawić do smaku świeżo zmielonym pieprzem, dodatkową szczyptą soli oraz łyżeczką cukru. W razie potrzeby dodać kilka kropel soku z cytryny, co dodatkowo wzmocni świeżość potrawy i nada jej przyjemnie kwaskowatego posmaku.

Gotową surówkę schłodzić przez minimum 30 minut w lodówce, aby smaki mogły się dobrze przegryźć. Podawać jako dodatek do dań głównych – szczególnie tych z rybą, pieczonym mięsem lub kotletami. Idealnie sprawdza się zarówno przy codziennym obiedzie, jak i na stole podczas wiosennych i letnich spotkań przy grillu.

Smacznego

Komentarze

Popularne Posty