Polędwiczki Wieprzowe z zabielanym Sosem Pieczeniowym


Polędwiczki Wieprzowe z zabielanym Sosem Pieczeniowym

Polędwiczka - część tylnej półtuszy wieprzowej - długi i stosunkowo wąski mięsień wzdłuż grzbietu zwierzęcia. Jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego, o uniwersalnym zastosowaniu.


Składniki na duszone polędwiczki wieprzowe:

- polędwiczka wieprzowa (ok. 400-500 g),
- olej,   masło klarowane lub oliwa z oliwek
- sól,
- pieprz,
- słodka papryka,
- zioła.
- 1 szklanka wody


Przygotowanie:

Polędwiczkę wieprzową opłucz pod bieżącą wodą i pozostaw do wysuszenia. Mięso pokrój na plastry o grubości około 2 centymetry. Każdy plaster lekko dociśnij, rozgnieć dłonią lub lekko roztłucz tłuczkiem. Otrzymane kotleciki dopraw pieprzem, solą i ziołami np. bazylią, oregano, papryką lub czosnkiem. Rozbite polędwiczki wieprzowe smaż na bardzo gorącym tłuszczu: maśle, oliwie lub oleju, aby szybko zamknąć strukturę mięsa. Po chwili przewróć je na drugą stronę i powtórz tę czynność jeszcze parę razy. Polędwiczki smaż do momentu, w którym boki zaczną się robić jaśniejsze, a wierzch i spód polędwiczek ładnie się zarumieni. Łącznie zajmie Ci to około 4-5 minuty z każdej strony. Podlej 1szklanką wody i duś przez 20 - 30 minut, co jakiś czas przewracając je na druga stronę.


Składniki na zabielony sos pieczeniowy:

- wywar powstały z pieczenia mięsa.
- 1 szklanki wody
- 1-2 łyżki mąki
- sól, pieprz,   zioła
- 1/2 kostki rosołowej ( można użyć także 1 szklanki bulionu rosołowego, ale wtedy nie dodajemy wody)
- 100 ml śmietanki 30% lub niesłodzonego mleka skondensowanego


Przygotowanie sosu:

Wywar z pieczenia mięsa ( nie zostanie go zbyt dużo) zagotować ze szklanką bulionu w rondelku. Jeśli używamy kostki rosołowej należy ja najpierw rozpuścić w szklance gorącej wody I połączyć z pozostałym wywarem z pieczenia mięsa. Do gotującej się bazy wlać śmietankę lub mleko i dokładnie wymieszać.  Mąkę rozrobić w niewielkiej ilości wody, zagęścić sos, energicznie mieszając. Wszystko na koniec doprawić do własnego smaku przyprawami lub ziołami. Tak przygotowanym sosem polewać plastry upieczonego mięsa.

Mięso to lubi wyraziste dodatki. Polędwiczki zazwyczaj serwujemy z puree ziemniaczanym,   kaszą gryczaną, ryżem i ulubioną surówką lub sałata.


* W przypadku sosu można również pójść na skróty i użyć gotowego sosu pieczeniowego ciemnego w proszku. Należy jednak użyć wtedy 200 a nie 300 ml wody i 100 ml śmietanki 30% lub niesłodzonego mleka skondensowanego. 
SmacznegoKomentarze

Popularne Posty