Domowa Masa Kajmakowa (dwie metody)


Domowa Masa Kajmakowa 
(dwie metody)

Wykonanie własnej, domowej masy kajmakowej jest proste i wygodne. Składniki do jej stworzenia są niedrogie i dostępne w każdym domu. Nie jest to proces pracochłonny, ale wymaga czasu i cierpliwości. Domowa masa kajmakowa to nie tylko bajeczny smak, ale i fajna zabawa oraz satysfakcja. Dodatkowym atutem jest unoszący się w domu przepiękny karmelowy zapach. Robiąc taką własną masę w domu mamy pewność, co, do jakości produktów w niej zastosowanych.Metoda I

Składniki:

- 1½ litra pełnego mleka (6 szklanek)
- 2½ szklanki cukru (biały lub brązowy)
- ½ łyżeczki soli
- 1 opakowanie cukru waniliowego lub 2 łyżeczki aromatu waniliowego


Przygotowanie:

Mleko wlać do dużego garnka o grubym dnie. Dobrze, aby garnek był szeroki, ponieważ im większa powierzchnia parowania tym szybszy efekt. Dodać cukier, sól oraz cukier waniliowy lub aromat i zacząć podgrzewać całość na małym ogniu. Sól świetnie przełamie słodycz masy. Gotować powoli, lecz nie mieszać zbyt często – tylko od czasu do czasu. Proces ten wymaga cierpliwości. Masa powinna po ok 2 godzinach gotowania zacząć zgęstnieć – na tym etapie można podjąć decyzję, czy konsystencja masy ma być rzadsza czy wolimy mieć ją bardziej gęstą, pamiętając jednak, że stygnąc, masa kajmakowa jeszcze zgęstnieje. Jeśli masa nie jest idealnie gładka, możesz ją przetrzeć przez sitko lub zmiksować blenderem ręcznym przez kilka minut.

Gotową masę przelać do słoiczka. Gdy masa całkowicie wystygnie można zacząć ją wykorzystywać do przekładania ciast, robienia kremów, dekoracji deserów itp. Następnie niewykorzystaną masę zamknąć w słoiczku i wstawić do lodówki. Jeśli masa zgęstnieje za bardzo, można ją podgrzać dodając 3 do 4 łyżek mleka.Metoda II

Składniki:

- puszka mleka skondensowanego słodzonego


Przygotowanie:

Nieotwartą puszkę mleka skondensowanego słodzonego umieścić w dość wąskim, ale wysokim garnku i zalać wodą. Garnek postawić na małym ogniu i gotować przez ok 2½ h, pamiętając o uzupełnianiu wody tak, aby puszka cały czas była nią przykryta. Następnie wyjąć puszkę z wody i odstawić do całkowitego wystudzenia – warto ugotować masę kajmakową dzień wcześniej przed potrzebą jej wykorzystania.

UWAGA: Nigdy nie otwierać puszki z gorącą masą - od wpływem ciśnienia może „wystrzelić” i groźnie poparzyć!

Ta metoda ma jednak jedyną wadę – nie jesteśmy w stanie kontrolować konsystencji powstającej masy i tym samym nie wiemy czy uzyskała odpowiednią dla nas gęstość.

Smacznego

Komentarze

Popularne Posty