Szwajcarska Beza Kawowa z Kremem Ajerkoniakowym


Szwajcarska Beza Kawowa z Kremem Ajerkoniakowym

Beza Szwajcarska różni się od swej francuskiej kuzynki sposobem wykonania i przygotowywana. Bezę Szwajcarską przygotowuje się metodą na gorąco. Beza ta charakteryzuje się tym, że jest zdecydowanie stabilniejsza niż Beza Francuska. Idealnie trzyma nadany jej kształt, nie rozpływa się w trakcie pieczenia, mniej pęka. W przeciwieństwie do Bezy Francuskiej, Szwajcarska jest w środku sucha i mocno chrupiąca, a ponadto przełożona kremem wytrzymuje znacznie dłużej.
Połączenie słodkiej bezy z gorzką, mocną i aromatyczną kawą świetnie się komponuje. Kawa zdecydowanie przełamuje słodycz bezy a krem z dodatkiem Ajerkoniaku nadaje jej dodatkowego charakteru i smaku.Składniki na bezę:

- 4 łyżki kawy rozpuszczalnej
- 2 łyżki wrzątku
- białka z 9 jaj
- 400 g cukru
- opakowanie cukru waniliowego
- ½ łyżeczki soli
- termometr cukierniczy


Składniki na krem:

- 200 ml śmietanki kremówki 36%
- 500 g serka Mascarpone
- 4 łyżki cukru pudru
- 100 lub 150 ml Ajerkoniaku wg preferencji

  

Przygotowanie bezy:

Cztery łyżki kawy rozpuszczalnej dokładnie wymieszać i rozpuścić w 2 łyżkach wrzątku. Odstawić do wystygnięcia.

Wodę w garnku doprowadzić do wrzenia a następnie zmniejszyć gaz do minimum. Białka wraz z cukrem, cukrem waniliowym i solą umieścić w szklanej lub metalowej misce, której średnica jest większa od garnka. Dokładnie wymieszać i zacząć podgrzewać nad parą wodną ciągle mieszając, aby cały cukier dobrze się rozpuścił (woda w garnku nie może dotykać dna misy z białkami). Ważne jest od tego momentu pilnowanie temperatury białek. Nie może ona przekroczyć 55°C. Gdy temperatura ta zostanie już osiągnięta białka przelać do misy miksera i zacząć ubijanie na najwyższych obrotach miksera. Białka należy ubijać tak długo aż ich temperatura opadnie do ok 37°C a białka będą bardzo sztywne i lśniące. Następnie do ubitych białek dodać wcześniej przygotowaną kawę i delikatnie wmieszać w masę (masa nie musi być idealnie wymieszana z kawą, mogą zostać białe smugi).

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i obrysować na nim dwa okręgi o Ø ok 20 cm lub przygotować dwie blachy i każdy blat suszyć na pojedynczej blasze.

Przestudzoną masę bezowo – kawową przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką i zacząć formować dwa okręgi wg własnej fantazji.

Piekarnik rozgrzać do 150°C (z termoobiegiem) i włożyć blachę/blachy do nagrzanego piekarnika. Od razu zmniejszyć temperaturę do 110 °C i suszyć blaty przez ok 3½ h. Po tym czasie zostawić bezę w piekarniku do całkowitego wystygnięcia i dodatkowego doschnięcia, najlepiej na cała noc.


Przygotowanie kremu:

W misie miksera umieścić serek Mascarpone, śmietankę i cukier. Zacząć ubijać na średnich obrotach miksera do czasu aż składniki się dokładnie połączą. Zwiększyć obrotu miksera i miksować całość do czasu aż masa zacznie gęstnieć i wyraźnie zaczną się odznaczać na niej ślady łopatek miksera. Następnie zmniejszyć obroty miksera do minimum i cienką strużką dodać Ajerkoniak. Miksować krótko tylko do połączenia się kremu z Ajerkoniakiem.


Przygotowanie końcowe:

Na wierzchu jednego blatu bezowego wyłożyć łyżką lub przy pomocy rękawa cukierniczego krem Ajerkoniakowy. Wyrównać. Krem przykryć drugim blatem bezowym. Całość torcika można dodatkowo udekorować odrobiną kremu i owoców lub posypać gorzkim kakao.

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty