Domowy Serek a’la Almette

Domowy Serek a’la Almette

 

Kremowy serek a’la Almette z jogurtów greckich jest naprawdę bardzo prosty do zrobienia. Jego oryginalna nazwa to ,,Labneh”.  Do zrobienia kremowego serka najlepszy będzie jogurt typu greckiego, taki, który składa się wyłącznie z mleka i żywych bakterii tj.: Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus oraz bakterii probiotycznych: Lactobacillus acidophilus LA-5, Bifidobacterium lactis BB-12, Bifidobacterium lactis itd. ( np. Bakoma, Piątnica). Jogurt taki jest gęsty i lekko kwaśny.

Jak działają probiotyki?

- Lactobacillus acidophilus – leczy zaburzenia motoryczne jelit

- Lactobacillus acidophilus + Lactobacillus bulgaricus – zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej

- Lactobacillus acidophilus + Bifidobacterium lactis – zmniejszenie częstości działań niepożądanych, związanych z Helicobacter pylori (to ta bakteria od wrzodów żołądka i dwunastnicy)

- Bifidobacterium lactis BB-12 + Streptococcus thermophilus – zmniejszenie nasilenia i rozległości atopowego zapalenia skóry; zapobieganie biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków; zapobieganie biegunce rotawirusowej u dzieci przewlekle hospitalizowanych.

Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 98 kcal

W tym: Białka 4.01 g | Tłuszcze 8.74 g | Węglowodany 4.90 g ( w tym cukry 0 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.Składniki:

 

- 1200 g jogurtów greckich (gęstych) - ok 3 opakowania

- 1 ½ łyżeczka soli

 


Dodatkowo:


- chusta serowarska lub chusta typu klinek lub czysta ściereczka kuchenna lub pieluszka tetrowa

- sitko lub durszlak

 

 

Przygotowanie:

 

W misce wymieszać ze sobą dokładnie jogurty i sól. Odstawić na ok 5 min. 

W misce lub garnku umieścić sitko lub durszlak. Wyłożyć sitko chustą serowarską (lub chustą typu klinek lub czystą ściereczką kuchenną lub pieluszką tetrową) i przełożyć mieszankę jogurtu z solą. Zebrać razem końce chusty i związać luźno gumką lub kawałkiem sznurka. Zawiniątko odcisnąć lekko dłonią z nadmiaru serwatki a następnie odłożyć do sita lub podwiesić nad zlewem na kilka godzin (a najlepiej na min 12 h – w temperaturze pokojowej), aby reszta serwatki odsączyła się ( od czasu do czasu delikatnie – ręcznie – odcisnąć zawiniątko i przesunąć niżej gumkę lub sznurek, aby trochę ciaśniej związać powstający ser). W okresie letnim, gdy jest bardzo ciepło, najlepiej zawiniątko zostawić w sicie i schować do lodówki natomiast w okresie zimowym, gdy jest chłodno najwygodniej podwiesić serek nad zlewozmywakiem np.: na kranie. Po min 12 godzinach odsączania przełożyć zawiniątko do sita (nie zdejmując chusty) i schować do lodówki na kolejne 12 godzin.

Mniej / więcej po ok 24 h serek jest już gotowy do jedzenia. Delikatnie należy odwinąć go z chusty i wyłożyć na talerz lub do miseczki. Serek ma bardzo kremową konsystencję i idealnie nadaje się do smarowania pieczywa.

Serek można przygotować również w wersjach smakowych np.: z przyprawami i ziołami (tj.: zioła prowansalskie, oregano, bazylia tymianek, czarnuszka, suszony czosnek, pieprz, suszona papryka lub inne gotowe i ulubione mieszanki przypraw). Należy, więc ewentualne zioła lub przyprawy wymieszać z jogurtami na samym początku procesu tworzenia serka.

Przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku. 

 

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty