Świąteczny Piernik

Świąteczny Piernik

 

Przedstawiam dziś przepis na Piernik świąteczny, który jest naprawdę przepyszny i wbrew pozorom dość szybki w przygotowaniu. Jest też bardzo delikatny, puszysty i od razu mięciutki. Nie trzeba czekać kilku tygodniu, aż zmięknie, dlatego można przygotować go tuż przed świętami. Wilgotności dodatkowo dodaje mu krem budyniowy i powidła z czekoladowym ganache’m. Można spokojnie przechowywać go w lodówce do tygodnia czasu. Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 311 kcal

W tym: Białka 4.62 g | Tłuszcze 17.51 g | Węglowodany 33.53 g ( w tym cukry 18.89 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 


 

Składniki na blaty piernikowe:

 

- 5 jajek

- 200 g cukru trzcinowego

- 250 g płynnego miodu

- 225 ml oleju

- 250 ml mocnej przestudzonej herbaty

- 480 g mąki tortowej

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 3 łyżki przyprawy do piernika

- 1 łyżeczka cynamonu

- 1 łyżeczka mielonego imbiru w proszku

- 1 łyżka kakao

- 1 łyżeczka aromatu migdałowego lub waniliowego

 


Składniki na krem budyniowy:


- 200 g miękkiego masła

- 80 g budyniu waniliowego (2 op. po 40 g)

- 600 ml mleka

- 3 łyżki cukru trzcinowego

 


Dodatkowo:


- 1 słoiczek konfitury śliwkowej

- 300 g czekolady mlecznej lub gorzkiej

- 150 g śmietanki kremówki min 30 %

- 1 łyżka kakao

 


Przygotowanie blatów piernikowych:


Piekarnik rozgrzać do 180°C (góra/dół). Blachę o wymiarach min 35 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boki i spód).

Białka oddzielić od żółtek. Białka wraz z cukrem umieścić w misie miksera i ubić na wysokich obrotach na bardzo gęstą i puszystą masę (taką jak do bezy). Zmniejszyć obroty miksera na średnie i dodawać po jednym żółtku nie przerywając ubijania. Następnie powoli wlać płynny miód, olej, aromat i herbatę.

Mąkę przesiać razem z sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia, przyprawą piernikową, cynamonem, imbirem oraz kakao a następnie dokładnie wymieszać.

Nie przerywając ubijania dodać suche składniki do masy (w przynajmniej trzech turach) i miksować do czasu, aż wszystko dokładnie się połączy.

Gotowe ciasto podzielić na trzy równe części (po ok 585 g każda) i piec jedno po drugim w nagrzanym piekarniku przez 17 min lub do tzw.: suchego patyczka.

Jeśli posiadasz trzy jednakowe formy ciasto można upiec jednocześnie rozlewając je w równych częściach do foremek wyłożonych papierem do pieczenia.

Po upieczenie wystudzić na kratce i przygotować krem budyniowy.

 


Przygotowanie kremu budyniowego:


Do zrobienia kremu budyniowego należy użyć masła dobrej jakości o zawartości tłuszczu min 82% bez żadnych dodatków. Masło należy wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej, aby zdążyło naturalnie zmięknąć. Nie wolno w żaden sposób przyspieszać etapu mięknięcia masła poprzez np.: podgrzewanie.

Z 600 ml mleka odlać ok 150 ml i w nim dokładnie rozmieszać proszek budyniowy z dwóch saszetek. Pozostałe mleko wraz z cukrem zagotować. Do gotującego się mleka wlać powoli wcześniej wymieszany proszek budyniowy z mlekiem i nie przerywając mieszania gotować przez ok 2-3 min, aż masa mocno zgęstnieje i będzie gładka oraz jednolita (bez grudek).

Gotowy budyń przykryć folią spożywczą w tzw.: kontakcie (folia powinna równomiernie dotykać wierzchu masy budyniowej) i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Nie wolno przyspieszać procesu stygnięcia poprzez wstawianie garnka do zimnej wody, wystawianie za lub przy oknie lub wstawianie do lodówki. Budyń do przygotowania kremu musi osiągnąć temperaturę pokojową w sposób naturalny.

Gdy budyń już przestygnie a masło zmięknie rozpocznij proces ubijania kremu.

W misie miksera umieścić masło i ubijać mikserem na wysokich obrotach aż stanie się puszyste i zmieni kolor na prawie biały. Ten proces może potrwać dłuższą chwilę i wymaga cierpliwości. Następnie, stopniowo, łyżka po łyżce zacząć dodawać całkowicie przestudzony budyń (powinien być bardzo gęsty, wręcz sztywny). Po każdej dodanej łyżce budyniu miksować masę do całkowitego jej połączenia uważając przy tym, aby nie ubijać jej też zbyt długo.

 


Przygotowanie końcowe:


Pierwszy blat piernikowy ułożyć w formie, w której był pieczony. Na nim ułożyć krem budyniowy, wyrównać i przykryć drugim blatem piernikowym. Na drugim blacie rozsmarować konfiturę śliwkową.

W garnuszku zagotować śmietankę kremówkę z łyżką kakao. Gdy śmietanka się zagotuję zdjąć z ognia i dodać połamaną na mniejsze kawałki czekoladę. Odczekać ok 3 min a następnie całość dokładnie wymieszać, aż cała czekolada dokładnie się rozpuści a masa stanie się jednolita i gładka.

Połowę masy czekoladowej wylać na powidła śliwkowe i wyrównać, przykryć trzecim blatem piernikowym. Całość lekko docisnąć a wierzch trzeciego blatu polać pozostałą częścią polewy (masy) czekoladowej.

Całość wstawić do lodówki do zastygnięcia kremu i polewy na ok 3 - 4 godzin.

Podawać schłodzony. Można dodatkowo udekorować piernik posypując wierzch gorzkim kakao.

 





Smacznego

 

Komentarze

Popularne Posty