Domowy Wegański Jogurt Sojowy

Domowy Wegański Jogurt Sojowy

100% roślinny, domowy, wegański jogurt z mleka sojowego jest bardzo kremowy, niesamowicie pyszny i lekko kwaśny. Przygotowanie własnego jogurtu to naprawdę fajna zabawa.  Polecam gorąco.


Kaloryczność potrawy w 100 g: 39 kcal

W tym: Białka 3.47 g | Tłuszcze 2.14 g | Węglowodany 0.43 g ( w tym cukry 0.66 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 


Składniki:

 

- 1 litry niesłodzonego mleka sojowego

- 500 g wegańskiego jogurtu sojowego o smaku naturalnym lub kokosowym kupionego w sklepie (koniecznie z żywymi kulturami bakterii – sprawdzić opis na opakowaniu)

- termometr gastronomiczny/kuchenny do pomiaru temperatury potraw

- słoiczki z nakrętkami


 

Przygotowanie:

 

Proces produkcji domowego jogurtu należy rozpocząć od sparzenia wrzącą wodą garnka, w którym będzie gotowane mleko oraz słoiczków wraz z nakrętkami. Ma to posłużyć wyeliminowaniu wszelkich niepożądanych bakterii, które mogą znajdować się w garnku i słoiczkach.

W wyparzonym garnku umieścić 1 litr mleka sojowego, łyżeczkę cukru i 500 g wegańskiego jogurtu o smaku naturalnym lub kokosowym. Ja użyłam jogurtu firmy Alpro o smaku kokosowym. Wszystko dokładnie wymieszać.

Całość zacząć podgrzewać do temperatury nie większej niż 45°C. Dlatego posiadanie termometru jest tu bardzo ważne, gdyż wyższa temperatura zniszczy kultury naszych bakterii. Gdy temperatura mleka osiągnie już wymaganą skalę natychmiast zdjąć garnek z ognia i przelać zawartość do wyparzonych słoiczków dokładnie je zakręcając.

Kolejny etap to inkubacja, która trwa od 6 – 12 h. Im dłuższy czas inkubacji tym jogurt będzie bardziej gęsty i bardziej kwaskowaty.

Proces inkubacji można przeprowadzić na kilka sposobów.

1. W piekarniku z ustawioną temperaturą max 45°C ( czas inkubacji min 6 – 10 h)

2. W grubym kocu lub pierzynie ( czas inkubacji min 10 – 12 h)

3. W jogurtownicy

Mój jogurt przechodzi dwa etapy inkubacji, czyli w piekarniku a następnie z grubym kocu.

Jogurt najlepiej jest zacząć przygotowywać wieczorem dzięki temu już następnego dnia będzie można cieszyć się smacznym i zdrowym przysmakiem własnej roboty. Tak, więc wstawić słoiczki na ok 3 - 4 h do piekarnika a następnie szczelnie i dokładnie zawinąć je w gruby i ciepły koc. Odłożyć w ciepłe miejsce na całą noc. Jogurt przed spożyciem po zakończonym procesie inkubacji warto przez kilka godzin schłodzić w lodówce. Dzięki temu jogurt lekko zgęstnieje i nabierze bardziej kremowej konsystencji.

Idealnie smakuje w połączeniu ze świeżymi owocami, orzechami, płatkami migdałowymi lub chipsami kokosowymi.

Przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 7 dni.

 

*Dla lepszego i szybszego wzrostu bakterii w procesie podgrzewania mleka można dodać 1 łyżeczkę cukru. Wówczas odpowiednio zwiększy się ilość węglowodanów netto i cukrów w 100 g jogurtu do podanych poniżej:

Węglowodany 1.28 g ( w tym cukry 1.46 g)

 

 
Smacznego

 

 

Komentarze

Popularne Posty