Domowa Osełka

Domowa Osełka


Nic tak nie smakuje jak świeżutki, lekko ciepły chlebek lub bułeczka posmarowane świeżą, domową osełką. Zrobienie własnej domowej osełki nie wymaga dużego wysiłku czy umiejętności.

Domowa osełka zawiera wapń, witaminy A, D, E oraz z grupy B. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, ostrość wzroku, wspomaga odporność, chroni kości a także ma dobroczynnie działa na wątrobę oraz krążenie krwi. Spowalnia procesy starzenia się skóry, włosów i paznokci. Dzieci i kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią powinny włączyć osełkę do swojej diety. Dzieciom do 3 lat również zaleca się regularne spożywanie masła czy osełki zamiast margaryny.

Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 752 kcal

W tym: Białka 0.40 g | Tłuszcze 83.00 g | Węglowodany 0.90 g ( w tym cukry 0.48 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

(na ok 300 - 350 g osełki)

 

- 1 litr śmietanki 36%

- ½ łyżeczki soli morskiej (opcjonalnie)Przygotowanie:

 

W misie miksera umieścić śmietankę (jeśli ktoś lubi lekko słoną osełkę na tym etapie należy dodać także sól). Śmietanka może być schłodzona, ale może mieć też temperaturę pokojową.

Proces ubijania należy zacząć od średnich obrotów miksera. Gdy śmietanka zacznie gęstnieć obroty należy zwiększyć do najwyższych.

W miarę upływu czasu i procesu ubijania konsystencja śmietanki będzie ulegać zmianom – od płynnej, poprzez bitą śmietanę, aż do uzyskania rzadkiego płynu, czyli maślanki z oddzielającymi się wyraźnie grudkami zwartego tłuszczu o lekko żółtej barwie. Proces wyrabiania osełki zależy od mocy naszego miksera oraz temperatury śmietanki. Może on potrwać od 5 do nawet 15 min.

Na dużym sitku ułożyć gazę lub lnianą czystą ściereczkę. Sitko umieścić nad czystym garnkiem lub miską. Przenieść cała zawartość z misy miksera. Rzadka maślanka spłynie przez gazę do garnka lub miski a na gazie pozostanie nasza osełka. Gazę zwinąć i odcisnąć nadmiar maślanki z grudek tłuszczu. Otrzymaną maślankę można wypić lub przelać do czystej butelki lub słoiczka a następnie wykorzystać do innych potraw i przepisów.

Do oddzielnej miski wlać bardzo zimną wodę. W wodzie umieścić odciśniętą z nadmiaru maślanki bryłkę osełki i delikatnie ugniatając wypłukać z niej ewentualne pozostałości maślanki, które mogą zaburzyć smak i trwałość naszego smarowidła. Następnie bryłkę umieścić na kawałku papieru do pieczenia i poprzez ciasne zwijanie uformować kształt wałka. Końce papieru skręcić jak papierek cukierka i całość schować do lodówki na ok 2 h, aby całość dobrze się schłodziła i stwardniała.

Gotową osełkę przełożyć do maselniczki i przechowywać w lodówce nawet do około 10 dni. Domową osełkę można także zamrozić pakując w szczelny woreczek i przechowywać w zamrażarce do 8 miesięcy.

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty