Dyniowe Rogaliki z Konfiturą Śliwkową i Kruszonką

Dyniowe Rogaliki 

z Konfiturą Śliwkową i Kruszonką


Aromatyczne, mięciutkie i bardzo delikatne rogaliki dyniowe z konfiturą śliwkową i chrupiącą kruszonką to coś tak pysznego, że trudno im się oprzeć. Polecam gorąco do wypróbowania.


Kaloryczność potrawy w jednej sztuce (ok 134 g): 382 kcal

W tym: Białka 7.50 g | Tłuszcze 15.42 g | Węglowodany 53.15 g ( w tym cukry 16.43 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- 25 g świeżych drożdży

- 500 g mąki pszennej typu 650

- 250 ml ciepłego mleka

- 1 jajko

- 6 łyżek cukru pudru

- 130 g miękkiego masła

- 1 łyżeczka aromatu waniliowego

- szczypta soli

- 2 czubate łyżki purée z pieczonej dyni

http://www.kulinarne-co-nieco.pl/2022/11/puree-z-pieczonej-dyni.html

 

 

Składniki na kruszonkę:

 

- 120 g mąki typu 450

- 60 g cukru

- 60 g zimnego masła

 

 

Dodatkowo:

 

- 1 rozkłócone jajko do nasmarowania rogalików

- 1 duży lub 2 małe słoiczki konfitury śliwkowej

 

 

Przygotowanie:

 

Przygotować prosty rozczyn: do miski wlać ciepłe mleko, dodać 2 łyżki mąki, 2 łyżki cukru pudru oraz purée z pieczonej dyni. Całość dokładnie wymieszać. Wkruszyć świeże drożdże i ponownie wymieszać. Miseczkę przykryć bawełnianą ściereczką i odstawić na ok 15 min w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Mąkę ze szczyptą soli przesiać do misy robota kuchennego. Następnie dodać wyrośnięty rozczyn, aromat waniliowy, jajko, miękkie masło i pozostały cukier.

Rozpocząć wyrabianie ciasta. Ciasto należy wyrabiać przez ok 5-7 min do momentu aż stanie się sprężyste i nie będzie kleić się już do ścianek miski oraz rąk. Miskę przykryć czystą ściereczką i odstawić na około 1 h w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i podzielić na 12 równych kulek ciasta (wychodzi ok ± 96 g na każdą kulkę).

Po kolei każdą kulkę bardzo krótko zagnieć, rozpłaszcz dłońmi na okrągły placek o grubości ok ½ cm. Na ciasta (w jego dolnej części) nałożyć 1 łyżkę konfitury. Zawinąć dolny kawałek ciasta do środka na kształt pieroga i dokładnie skleić w miejscu łączenia ciasta, pozostawiając ok ciasta do zrobienia ozdobnych nacięć i zawinięcia rogala. Przy pomocy ostrego noża lub radełka wykonać w wolnej części ciasta podłużne nacięcia, ale pilnować, aby nie przeciąć go na brzegach. Część ciasta z konfiturą zacząć zakręcać na ponacinaną część ciasta a następnie uformować na kształt półksiężyca i odkładać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (patrz zdjęcia poniżej). Czynność powtórzyć z każdą kolejną kulką ciasta.

Blachę przykryć ściereczką i odstawić na kolejne 30 minut do ponownego wyrośnięcia.

W tym czasie rozgrzać piekarnik do 190°C i przygotować kruszonkę.

Na blat lub do miski wsypać mąkę, dodać cukier oraz pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce zimne masło. Palcami mieszać i rozcierać wszystkie składniki aż zaczną powstawać małe grudki ciasta.

Wyrośnięte rogaliki posmarować cienką warstwą rozkłóconego jajka, obficie posypać kruszonką a następnie wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 20-25 min. Gdyby rogaliki zbyt szybko się rumieniły należy natychmiast przykryć je kawałkiem folii aluminiowej, aby nie spiekły się zbyt mocno a kruszonka się nie spaliła.

Po upieczeniu wystudzić na kratce. Przechowywać w szczelnym pudełku w suchym miejscu.




Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty