Ginjinha – Lizboński Likier Wiśniowy (tylko dla osób pełnoletnich)

Ginjinha – Lizboński Likier Wiśniowy

 (tylko dla osób pełnoletnich)  


Ginjinha (czytaj; żinżinia) często skracana do Ginja (żinża) to słynny portugalski likier wytwarzany przez zaparzanie jagód ginja (wiśni) w alkoholu – zwykle lokalnej brandy (aguardente). Jest to obecnie tradycyjny napój w Lizbonie i okolicach. Ginjinha jest najczęściej podawana w kieliszku z pojedynczą całą wiśnią na jego dnie. Atrakcję dla turystów stanowi serwowanie go w małych kieliszkach z deserowej czekolady, co tak się składa, że ​​jest zarówno smaczne, jak i rozwiązuje problemy zarówno z plastikowymi jak i szklanymi kubkami/kieliszkami.  Likier ten jest ulubionym napojem miejscowych i obecnie jest postrzegany jako jeden z typowych napojów w Portugalii. Ze szczególnym uwzględnieniem Lizbony i miast Alcobaça, Óbidos, Marvão i Covilhã. Ginjinha z Serra da Estrela, skupiona wokół miasta Covilhã, ma nawet chronioną nazwę pochodzenia. Lizbona ma kilka historycznych barów, w których można spróbować Ginjinha. Trzy najsłynniejsze znajdują się wokół Largo São Domingos w historycznej okolicy niedaleko Rossio:

- Ginjinha Espinheira – zał. 1840

- Rywal Ginjinha Sem – zał. 1890

- Ginjinha Rubi – zał. 1931

Istnieją różne przepisy z jakich wytwarza się ten lizboński przysmak, z których każdy jest specjalnością portugalskiej rodziny, z niewielkimi zmianami. Zapraszam zatem do wypróbowania mojego przepisu.

 Kaloryczność potrawy w 100 ml: kcal 160

W tym: Białka 0.46 g | Tłuszcze 0.04 g | Węglowodany 22.67 g (w tym cukry 21.20 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- 2 kg wiśni (w sezonie świeżych z pestką, poza sezonem mrożone)

- 650 g cukru

- 1 l dobrej Brandy

- 300 ml czerwonego wina Porto lub innego portugalskiego słodkiego wina

- 2 laski cynamonu

- 2 całe goździkiPrzygotowanie:

 

W sezonie, gdy dostępne są świeże wiśnie należy je dokładnie umyć, osuszyć i usunąć ogonki, pozostawiając wiśnie z pestkami. Poza sezonem można skorzystać z wiśni mrożonych (są głównie dostępne wydrylowane, ale nie wpłynie to zbyt mocno na końcowy smak naszego likieru). Mrożone wiśnie należy najpierw rozmrozić, ale koniecznie pozostawić powstały z procesu rozmrażania sok.  

W czystym garnku umieścić wino wraz z cukrem (w przypadku korzystania z wiśni mrożonych także powstały sok). Całość podgrzać tylko do momentu aż cały cukier się rozpuści. Odstawić do ostygnięcia.

W tym czasie duży słój wyparzyć wrzątkiem i wytrzeć do sucha. Do suchego i czystego słoika włożyć laski cynamonu, goździki i wiśnie. Do ostudzonego syropu wlać Brandy i wymieszać. Następnie alkoholowy wywar przelać do słoja z wiśniami. Słój szczelnie zakręcić i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na min 1 miesiąc.

Co 3-4 dni należy mocno potrząsnąć słojem, aby przemieszać składniki, ale go nie odkręcać.

Po około miesiącu wiśnie powinny być już dobrze zaparzone w alkoholu a wywar mieć piękny kolor i bogaty smak.

Zawartość należy odcedzić przez bardzo gęstą gazę lub czystą ściereczkę, aby uzyskać klarowny likier. Świetnie sprawdzi się tu tez papierowy filtr do kawy.

Gotowy likier rozlać do czystych, wcześniej wyparzonych wrzątkiem butelek, szczelnie zakręcić lub zakorkować i przechowywać w chłodnym miejscu.

Likier ma bardzo długi okres przydatności do spożycia wynoszący nawet kilka lat......, ale obawiam się, że może aż tyle nie przetrwać, gdyż jest tak dobry, że pewnie szybko zostanie skonsumowany 😉.

Najlepiej smakuje schłodzony w czekoladowym kieliszku.
Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty