Sycylijskie Cannoli

Sycylijskie Cannoli

 

Chrupiące rurki Cannoli to niekwestionowany symbol sycylijskiej słodyczy, stanowiący kulminację doskonałego połączenia smaków i historii kulinarnych dwóch odległych światów. Te wykwintne wypieki, wykonane z delikatnego ciasta faworkowego, skrywają w sobie tajemnicę niezwykłej fuzji kuchni włoskiej i arabskiej. 

Były one ulubionym deserem mojej mamy, co czyni je dla mnie nie tylko i moim idealnym przysmakiem, ale także kulinarnym amuletem pełnym sentymentu i wspomnień.

Nadziewane delikatnym kremem z serka ricotta, rurki Cannoli oferują niepowtarzalne doświadczenie smakowe, gdzie subtelność spotyka się z tradycją. To, co sprawia, że te słodkości są wyjątkowe, to nie tylko doskonała struktura ciasta, ale także bogactwo konsystencji kremu, który dodaje im niebiańskiego smaku.

Cannoli z kremem doskonale komponują się z mocnym espresso. Dzięki temu stają się nieodłącznym towarzyszem kawowej ceremonii, dodając wyjątkowego aromatu i smakowej głębi.

Proces tworzenia Cannoli to prawdziwa sztuka cukiernicza. Ciasto, precyzyjnie owinięte wokół metalowej rurki, jest poddawane magicznej transformacji w głębokim tłuszczu. Efektem jest nie tylko chrupiąca złota skorupa na zewnątrz, ale także delikatne i puszyste wnętrze, które rozpływa się w ustach.

Cannoli są nie tylko deserem – to podróż w czasie i przestrzeni, gdzie smaki dwóch światów spotykają się w jednym niezwykłym przysmaku. Te słodkie rurki nie tylko zaspokajają podniebienie, ale również przenoszą nas do magicznego świata smaków, gdzie tradycja i współczesność spotykają się w jednym pysznym kęsie. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 250 kcal

W tym: Białka 6.33 g | Tłuszcze 12.11 g | Węglowodany 26.88 g (w tym cukry 9.12 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie. 

Składniki na ciasto (muszle):

 

- 250 g mąki pszennej typu 450

- 20 g cukru pudru

- ¼ łyżeczki soli

- 50 g masła lub smalcu w temperaturze pokojowej

- 80 ml wina marsala

- 1 łyżka spirytusu

- 1 duże jajko

 

Składniki na krem:


- 500 g serka ricotta

- 80 g cukru pudru

- 100 do 150 ml śmietanki kremówki 36%

- 1 łyżeczka aromatu waniliowego

- ¼ łyżeczki mielonego cynamonu

 

Dodatkowo:


- białko z 1 jaja

- olej roślinny do smażenia (min 1½ litra)

- cukier puder do oprószenia

- 50 g gorzkiej czekolady

- cukier puder do oprószenia

- małe groszki czekoladowe (opcjonalnie)

- posiekane orzechy pistacjowe (opcjonalnie)

 

 

 Uwagi wstępne:

 

Do zrobienia rurek Cannoli potrzebne będą metalowe rurki ze stali nierdzewnej o średnicy ok 2 cm (można je kupić za kilka lub kilkanaście złotych w Internecie np.: na allegro).

Foremki do rurek można także zrobić z folii aluminiowej formując z niej rulon.

Natomiast serek Ricottę należy umieść na środku dużego kawałka gazy lub czystej bawełnianej ściereczki i odcisnąć go z nadmiar serwatki. Najlepiej jest zostawić go w formie zawiniątka na sitku do odsączenia na całą noc. Serek musi być bardzo suchy.

 

Przygotowanie rurek (muszli) Cannoli:

 

Wszystkie składniki ciasta umieścić w misie miksera i przy użyciu nakładki z hakiem wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Jeśli zagniatasz ciasto ręcznie proces zagniatania powinien potrwać min 15 min.

Gotowe ciasto umieścić w woreczku i schłodzić w lodówce przez min 1½ h.

Po tym czasie ciasto podzielić na pół.

Do głębokiego garnka wlać olej i zacząć go podgrzewać. Olej należy podgrzać do temperatury ok 175°C (niezbędny tutaj będzie termometr kuchenny).

Blat lub stolnicę mocno podsypać mąką i rozwałkować pierwszą połowę ciasta na bardzo cienki placek. Drugą połowę ciasta zawiną ponownie worek i odłożyć do lodówki.

W rozwałkowanym placku wykrawać przy pomocy szklanki lub ringu kółka o średnicy ok 10 cm.

Wierzch kółka lekko spryskać olejem i zacząć nawijać ciasto na rurkę. Końcówkę ciasta należy lekko posmarować białkiem i dobrze skleić na drugiej końcówce dociskając je dokładnie do siebie.


Uwaga: białko nie może dostać się na metalową rurkę (foremkę), gdyż może to spowodować, iż podczas smażenia ciasto przyklei się do rurki i po usmażeniu będzie ciężko zdjąć je z foremki a Cannoli się połamie.

Gdy olej osiągnie już wymaganą temperaturę wrzucać rurki do oleju (nie więcej niż 3 do 4 jednocześnie) i smażyć aż uzyskają złoty kolor i pojawią się na nich charakterystyczne pęcherzyki. Proces smażenia trwa bardzo krótko więc trzeba pilnować rurek, aby ich nie spiec zbyt mocno.

Gotowe rurki wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na warstwę ręczników papierowych do odsączenia i przestygnięcia. Wystudzone Cannoli delikatnie zsunąć z foremki i odkładać na kratkę.

Czynność powtarzać z pozostałą częścią ciasta aż całość zostanie usmażona.

Gorzką czekoladę roztopić w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej do płynnej konsystencji.

W rozpuszczonej czekoladzie namaczać krótko oba końce rurek Cannoli i odkładać rurki ponownie na kratę, aby czekolada zastygła.




W tym czasie przygotować krem.

 

Przygotowanie kremu:

 

W misie miksera umieścić śmietankę z cukrem pudrem i ubić na sztywną masę (proces ubijania trzeba bardzo pilnować, aby nie przebić śmietanki i nie zrobić z niej masła).

W osobnej misce przy pomocy rózgi kuchennej wymieszać serek Ricotta z aromatem waniliowym i cynamonem. Następnie delikatnie wmieszać ubitą śmietanę.

Gotowy krem przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i natychmiast napełniać nim rurki.

Na koniec udekorować wystający krem groszkami czekoladowymi (można użyć także posiekanych orzeszków pistacjowych) oraz całość oprószyć cukrem pudrem.

Podawać od razu po przygotowaniu. Następnie przechowywać w lodówce.





Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty