Quiche ze Szparagami na Batatowym Spodzie

Quiche ze Szparagami na Batatowym Spodzie

 

Niesamowicie smaczny Quiche (czytaj: kisz), wypełniony po brzegi wyrazistymi smakami boczku, delikatnego pora i świeżych szparagów, stanowi kulinarne arcydzieło i jest doskonałą propozycją na brunch lub pyszne śniadanie na wynos.

To danie, którego bogactwo smaków i wyjątkowa konsystencja przeniosą Was w świat tradycji kulinarnej, gdzie spotykają się nowoczesność i klasyka. Delikatnie chrupiący i aromatyczny spód ze słodkich ziemniaków, wyłożony warstwą soczystych składników, odzwierciedla najlepsze aspekty tradycyjnych przepisów, dodając im przyjemnego, nowoczesnego twistu.

Jedną z niezwykłych zalet tego dania jest jego nieograniczona elastyczność. Można je dostosować do pór roku, korzystając z sezonowych składników, albo wykorzystać to, co mamy pod ręką w swojej kuchni, by stworzyć niepowtarzalne połączenia smakowe. Co więcej, jego przygotowanie z wyprzedzeniem sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem na szybkie, zdrowe drugie śniadanie do zabrania ze sobą do pracy czy na uczelnię.

Gdy już wyjmuje się danie z piekarnika, w kuchni unosi się z niego zapach, który rozpala apetyt i zachęca do skosztowania jeszcze zanim danie trafi na stół. Gotowy Quiche można przechowywać w lodówce aż przez cztery dni, a następnie podgrzać w tosterze, kuchence mikrofalowej lub w zwykłym piekarniku. Nawet podany na zimno zachowuje swoją wyjątkową świeżość i smak.

Inspiracją do stworzenia tego przepisu był post Ronny’ego, cenionego autora bloga Primal Gourme oraz twórcy kilku popularnych książek kucharskich.

Dziękuję Ronny za ten pyszny przepis!

Kaloryczność potrawy w 100 g: 162 kcal

W tym: Białka 9.01 g | Tłuszcze 12.04 g | Węglowodany 4.47 g (w tym cukry 1.57 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:


- 300 g zielonych szparagów

- 2 łyżki oliwy z oliwek

- 1 łyżka klarowanego masła

- 2 duże bataty

- duży por

- ½ łyżeczki wędzonej papryki

- ½ łyżeczki słodkiej papryki

- ¼ łyżeczki ostrej papryki

- ¼ łyżeczki czarnego pieprzu.

- ½ łyżeczki soli

- 100 g startego sera cheddar

- 125 ml śmietanki 36% lub gęstego mleczka kokosowego

- 300 g surowego, wędzonego boczku w plastrach

- 6 dużych jajek

 

Przygotowanie:


Piekarnik rozgrzać do 200°C w opcji górna/dolna grzałka lub do 190°C w opcji z termoobiegiem.

Formę do tarty spryskać lub nasmarować odrobiną oleju.

Bataty obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o małych oczkach. Następnie dodać przyprawy i oliwę z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszać. Powstałą mieszanką wyłożyć spód i boki foremki na grubość ok 1 cm. Foremkę wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiekać ziemniaki przez ok 30 min lub do czasu aż się równo zrumienią. Następnie przełączyć funkcję tradycyjnego pieczenia na funkcje grilla i dopiec wierch przez 5 min.

W tym czasie przygotować resztę farszu.

Boczek pokroić na małe kwadraty i zrumienić na suchej patelni na mocno złoty kolor. Następnie przełożyć boczek na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i odłóż na bok, aby odsączyć go z nadmiaru tłuszczu.


W szparagach odciąć lub odłamać zrogowaciałe końcówki. Następnie oczyścić łodygi, umyć szparagi pod bieżącą zimną wodą. Osuszyć. Główki szparagów odciąć i odłożyć na bok. Łodygi pokroić w małe talarki.

Pora umyć oraz drobno posiekać i zeszklić na pozostałym po wytapianiu boczku tłuszczu. Dodać łyżkę klarowanego masła i pokrojone szparagi (bez główek). Całość dusić przez 4 min delikatnie mieszając. Doprawić wszystko solą i pierzem.

W osobnej misce dokładnie ubić jajka ze śmietanka na gładką masę.

Gdy batatowy spód będzie już upieczony, wyjąc formę z piekarnika i przestudzić przez 5 min.

Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 160°C z opcja termoobiegu.

Upieczony spód batotowy oprószyć połową sera cheddar. Następnie dodać farsz z pora i szparagów, posypać usmażonym boczkiem, dodać resztę sera i całość zalać ubitymi jajkami ze śmietanką. Wierzch udekorować główkami szparagów i odrobiną smażonego boczku.

Całość wstawić ponownie do nagrzanego piekarnika i piec przez następnie 30 min.

Po upieczeniu wyjąć foremkę na blat i odczekać ok 15 min, aby całość lekko przestygła (ułatwi to porcjowanie dania).

Podawać na ciepło jako danie samodzielne lub z sałatka ze świeżych warzyw.

Przechowywać w lodówce do 4 dni.




Smacznego


Komentarze

Popularne Posty