Makowiec na Kruchym Cieście z Bezą

Makowiec na Kruchym Cieście z Bezą

 

Makowiec na kruchym cieście z bezą to prawdziwy klasyk, który łączy w sobie kilka warstw idealnie współgrających smaków i tekstur. Na spodzie znajduje się delikatne, maślane kruche ciasto, które rozpływa się w ustach. Środek wypełnia wilgotna, aromatyczna masa makowa, bogata w miód, bakalie i nutę jabłkowej świeżości. Na wierzchu króluje lekka, złocista beza – puszysta, chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku.

Mak od wieków towarzyszył ludziom w kulinarnych tradycjach. Już w czasach starożytnych uważano go za symbol płodności, spokoju i szczęścia. W Polsce tradycja pieczenia makowca sięga XVIII wieku, gdy upowszechniły się wypieki z dodatkiem drożdży i masła. Makowiec stał się nieodłącznym elementem świątecznego stołu, zwłaszcza Bożego Narodzenia, symbolizując dostatek i obfitość.

Kruche ciasto jako podstawa wypieku pojawiło się w późniejszych czasach, gdy w kuchniach szlacheckich zaczęto eksperymentować z bardziej wyrafinowanymi recepturami. Beza, inspirowana francuską sztuką cukierniczą, to współczesny akcent, który dodaje temu tradycyjnemu wypiekowi lekkości i elegancji.

Makowiec na kruchym cieście z bezą to prawdziwa uczta dla podniebienia. Słodycz bezy równoważy bogaty, lekko orzechowy smak maku, a kruche ciasto dopełnia całość, nadając jej idealnej struktury. Każdy kęs to połączenie tradycji i nowoczesności, które sprawia, że ten deser zachwyca zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia.

To ciasto nie tylko pięknie wygląda na stole, ale również otula dom zapachem przypominającym ciepło rodzinnych świąt. Spróbuj tego makowca, by poczuć magię tradycyjnych smaków w nieco nowoczesnym wydaniu.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 392 kcal

W tym: Białka 2.23 g | Tłuszcze 25.15 g | Węglowodany 29.93 g (w tym cukry 18.58 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki na kruche ciasto:

 

- 330 g mąki pszennej tortowej

- 80 g cukru pudru

- 200 g masła

- 4 żółtka

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 1 łyżeczka cukru z wanilią

 

Składniki na masę makową:

 

- 350 g mielonego suchego niebieskiego maku

- 300 ml wody do ugotowania maku

- 200 ml mleka do ugotowania maku

- 2 średnie jabłka

- 120 g masła

- 80 g drobnego cukru

- 100 g płynnego miodu

- 3 jajka

- 2 białka z dużych jajek

- 70 g kaszy manny

- 2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy

- 50 g orzechów laskowych

- 50 g orzechów pekan

- 50 g orzechów włoskich

- 50 g migdałów w słupkach

- 1 łyżka posiekanych pistacji

- szczypta soli

- 1 łyżeczka aromatu migdałowego

- 1 łyżeczka aromatu pomarańczowego

 

Składniki na bezę:

 

- 2 białka z dużych jaj

- 100 g drobnego cukru

- szczypta soli

 

Dodatkowo:

 

- garść blanszowanych płatków migdałowych

- cukier puder do dekoracji

 

 

Przygotowanie kruchego ciasta:

 

Kwadratową formę o wymiarach 35 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód).

Mąkę przesiewać do dużej miski, dodając cukier puder, proszek do pieczenia oraz cukier z wanilią. Wymieszać suche składniki.

Zimne masło pokroić w kostkę lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach i dodać do mąki. Rozcierać składniki palcami lub posiekać nożem, aż powstanie drobna kruszonka.

Białka oddzielić od żółtek, ale białka podzielić po równo do dwóch miseczek (będą potrzebne w dalszej części przepisu – 2 białka do masy makowej i 2 białka do bezy).

Żółtka wbić do kruszonki i szybko zagnieść ciasto, aż składniki się połączą. Ważne, aby nie wyrabiać go zbyt długo – ciasto powinno być jednolite, ale nadal chłodne w dotyku.

Gotowe ciasto podzielić na dwie części w proporcji ⅔ do ⅓. 

Większą część (⅔) równomiernie wyłożyć na dnie blaszki. Ciasto nakłuć widelcem, aby uniknąć wybrzuszeń i wstawić do lodówki na minimum 40 - 50 minut. Mniejszą część () zawinąć w folię spożywczą i schować do zamrażarki.

Piekarnik rozgrzać do 180°C (górna/dolna grzałka).

Po schłodzeniu większej części ciasta wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut, aż lekko się zarumieni.

Po upieczeniu wyjąć na blat. Gdy ciasto lekko przestygnie boki foremki wyłożyć paskami z papieru do pieczenia.

Przygotować masę makową.

 

Przygotowanie masy makowej:

 

Mielony mak umieścić w garnuszku z powłoka nieprzywierającą i zalać go zimną wodą oraz mlekiem. Dokładnie wymieszać, aby mak równomiernie nasiąknął.

Postawić garnek na średnim ogniu i powoli podgrzewać, mieszając co jakiś czas, aby uniknąć przywierania do dna. Doprowadzić do wrzenia.

Po zagotowaniu zmniejszyć ogień do minimum i gotować mak przez około 10 minut, mieszając co kilka minut. Mak powinien wchłonąć większość płynów i stać się miękki.

Na sitko wyłożone czystą podwójnie złożoną gazą lub ściereczką przełożyć ugotowany mak. Pozostawić na kilka minut, aby nadmiar płynów swobodnie odciekł.

Zawinąć mak w gazie lub ściereczce tworząc szczelny woreczek. Mocno ścisnąć dłońmi dokładnie odcisnąć nadmiar płynów. Mak powinien być wilgotny, ale nie wodnisty.

Odciśniety mak przełożyć do miski i pozostawić do przestygnięcia.

Przygotować bakalie.

Orzechy włoskie, pekan, laskowe oraz pistacje drobno posiekać nożem lub krótko zmiksować w malakserze. Dodać do przestudzonego maku. Do maku dodać także migdały w słupkach, kandyzowaną skórkę pomarańczową oraz kaszę mannę. Całość wymieszać. Na tym etapie można również dodać rodzynki czy suszoną żurawinę, jeśli ktoś lubi.

Dwa jabłka obrać, usuwając skórkę, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Starte jabłka dodać do przygotowanego maku i dokładnie wymieszać. Masło roztopić, a po przestudzeniu wlać do maku. Na koniec dodać płynny miód, oba aromaty (migdałowy i pomarańczowy) a następnie całość starannie wymieszać, aż składniki się połączą.

W misie miksera umieścić 3 całe jajka i 2 wcześniej przygotowane białka ze szczyptą soli. Dodać 80 g drobnego cukru i zmiksować na jasną i puszystą masę. Proces ubijania może potrwać ok 10 min w zależności od mocy miksera.

Jajeczną masę dodać do masy makowej i ponownie całość dokładnie wymieszać.

Gotową masę makową przełożyć na podpieczony kruchy spód i wyrównać.

Przygotować bezę.

 

Przygotowanie bezy:

 

Pozostałe 2 białka umieścić w czystej i suchej misie miksera.

Do białek dodać szczyptę soli, co pomoże uzyskać bardziej stabilną pianę.

Zacząć ubijać białka na średnich obrotach miksera. Gdy białka zaczną się pienić, zwiększyć obroty i ubijać, aż piana stanie się biała, gęsta i zacznie tworzyć miękkie szczyty.

Stopniowo, łyżka po łyżce, dodawać drobny cukier, cały czas miksując na wysokich obrotach. Nie dodawać cukru za szybko – każdy dodany cukier powinien być dokładnie wmieszany, zanim dołoży się kolejną porcję.

Kontynuować miksowanie, aż masa stanie się gęsta, lśniąca i będzie tworzyć sztywne szczyty. Aby sprawdzić, czy beza jest gotowa, należy unieść trzepaczkę – masa powinna utrzymywać swój kształt, a cukier całkowicie się rozpuścić (można sprawdzić, rozcierając odrobinę masy między palcami – nie powinna być ziarnista).

 

Przygotowanie końcowe:

 

Gotową bezę równomiernie rozłożyć na masie makowej.

Z zamrażarki wyjąć wcześniej umieszczone tam ciasto (⅓ część) i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Starte ciasto równomiernie rozsypać na wierzchu bezy. 

Na koniec całość posypać blanszowanymi płatkami migdałów.

Tak przygotowane ciasto wstawić ponownie do piekarnika rozgrzanego do 180°C (górna/dolna grzałka) i piec przez 50 min.

Po upieczeniu wyjąc na blat i pozostawić do ostygnięcia.

Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Przechowywać w chłodnym miejscu pod przykryciem a najlepiej w lodówce.

Smacznego 😉

 

Komentarze

  1. Mak nie mielimy???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przepisie wykorzystany jest suchy, już zmielony mak, dlatego po ugotowaniu nie ma potrzeby ponownego jego mielenia. Taki mak został wcześniej poddany odpowiedniej obróbce, dzięki czemu jego konsystencja i struktura są gotowe do dalszego użycia. Natomiast jeśli ktoś chciałby przygotować mak w tradycyjny sposób i dodatkowo go zmielić, powinien sięgnąć po zwykły suchy mak niebieski. Wówczas należy użyć około 500 g niebieskiego, niemielonego maku, ugotować go, dokładnie odcisnąć z nadmiaru płynów, a następnie zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne Posty