Likier typu Bailey’s


Likier typu Bailey’s


Oryginalny Bailey's to irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whisky, z dodatkiem wanilii i kakao. Deklarowana przez producenta zawartość alkoholu to 17%. Po raz pierwszy skosztowano Baileys’a 27 listopada 1974. Bailey’s dostępny jest w ponad trzydziestu krajach.

Dziś podam przepis jak ten pyszny trunek można przygotować samemu we własnym domu. 😉Składniki:

- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- 2 łyżeczki gorzkiego kakao
- 330 g śmietanki 30% (cena – 3,69 zł)
- 1 szklanka mleka (cena – 0,49 zł)
- 200 g mleka skondensowanego niesłodzonego (cena – 1,99 zł)
- 530 g (1 puszka) mleka skondensowanego słodzonego (cena – 6,59 zł)
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- ¼ łyżeczki ekstraktu migdałowego
- 250-300 ml whisky ( cena – 24,95 zł) ( 0,5 l np.: czerwonego JW to 49,90 zł)

Z podanych proporcji powinno wyjść ok 1,5 litra gotowego trunku!Przygotowanie:

W kubeczku wymieszać kawę i kakao z ciepłym mlekiem do momentu aż kawa i kakao dobrze się rozpuszcza i połączą. Do średniego garnka wlać wszystkie pozostałe płyny 

POZA WHISKY !!!

ją dodamy na samym końcu. Gotować na średnim ogniu ciągle mieszając i w trakcie dodać wymieszaną kawę z kakao nie przerywając mieszania.  Podgrzewać tak długo aż cala mikstura będzie dokładnie połączona i jednolita.  Pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Gdy mikstura jest już zimna zmiksować ja blenderem na wysokich obrotach przez ok. 30 sekund. Na koniec wąska strużka wlewać whisky wszystko dokładnie mieszając. Likier przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce, w lodówce nawet do 2 miesięcy. Przed pierwszym spożyciem najlepiej schłodzić likier, przez co najmniej 12godz. Wstrząsnąć butelką przed podaniem.  Pic z kilkoma kostkami lodu.

Jest to idealny drink na zimowe wieczory.

*Oryginalny Likier Bailey’s w 1 litrowej butelce kosztuje prawie 100 złotych. Koszt przygotowania domowej wersji mnie kosztował ok 40 zł.
Smacznego.


Komentarze

Popularne Posty