Plecione Bajgle


Plecione Bajgle

Bajgiel – żydowskie pieczywo wypiekane od XVII wieku. Często bywa mylony z obwarzankiem.

Bajgiel został wymyślony w Europie Środkowej, prawdopodobnie w Krakowie, jak wskazuje dokument z 1610 wzmiankujący bajgle, jako prezenty dawane kobietom po urodzeniu dziecka. Inne, częste wyjaśnienie pochodzenia bajgla głosi, że przybył on do Polski, jako prezent z Wiednia, na cześć zwycięstwa króla Jana Sobieskiego nad Turkami w 1683.

Ok. 1900 emigranci żydowscy przenieśli bajgle na Manhattan. Piekarze do 1950 wyrabiali je ręcznie, później zaczęto je produkować maszynowo, co spowodowało szybką, opłacalną produkcję żydowskiego pieczywa.

W 1927 pochodzący z Polski piekarz, Harry Lender przybył do New Haven w Connecticut i założył pierwszą w Stanach Zjednoczonych fabrykę bajgli poza Nowym Jorkiem.
Obecnie dwa miasta znane są z wyrobu bajgli: Nowy Jork i Montreal.
Dobrze zrobione bajgle mają smak jedyny w swoim rodzaju. Choć przygotowanie bajgli jest dość czasochłonne to od czasu do czasu warto go poświęci na ich przygotowanie, bo są pyszne.Składniki (8 sztuk):

- 450 g mąki pszennej
- 250 ml ciepłej wody
- 1 łyżka miodu lub syropu ryżowego
- 7 g drożdży instant
- 1 ½ łyżeczki soli
- do posypania: mak, sezam

Roztwór do obgotowania:

- 600 ml wody
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki soli


Przygotowanie:

Mąkę wsypać do miski z drożdżami i solą. Wodę wymieszać z miodem wlać do miski z suchymi składnikami. Wymieszać a następnie zagnieść ciasto aż będzie jednolite i gładkie. Przykryć i odstawić na 10 minut, aby chwilę odpoczęło. Po tym czasie powtórnie wyrobić przez 3-4 minuty - ręcznie na blacie.
Ciasto przełożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia w temp. pokojowej. Następnie ponownie ciasto chwile powygniatać, uformować kulę, powtórnie umieścić w misce. Miskę szczelnie owinąć folią i wstawić do lodówki na całą noc.
Następnego dnia wyjąć ciasto, pozagniatać na posypanej mąką stolnicy przez parę minut, następnie pokroić na 8 kawałków po ok 100 g każdy. Każdy kawałek ciasta uformować w wałek o długości ok 15 cm i średnicy ok 2-3 cm. Następnie wałek delikatnie spłaszczyć dłonią i naciąć wzdłuż na dwie równe części, lecz nie przecinać do końca. Obie połówki ciasta skręcić ze sobą nawzajem i uformować w okrąg z dziurką w środku. Odłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i w taki sam sposób przygotować pozostałe bajgle. Tak przygotowane bułki przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na 1½ h w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia.
Przed rozpoczęciem pieczenia każdą bułeczkę należy najpierw obgotować w specjalnie przygotowanym roztworze wodnym. Przygotowanie roztworu polega na zagotowaniu ze sobą wody, miodu i sody oczyszczonej. Gdy roztwór się zagotuję zmniejszyć ogień i wkładać do niego po jednej lub po dwie bajgle, obgotowywać po 1 minucie z każdej strony. Odkładać na blachę do pieczenia wyłożoną papierem i od razu posypywać makiem lub sezamem. Piekarnik nagrzać do 200°C i włożyć blachę z obgotowanymi bajglami. Piec przez ok. 15-20 minut na ciemno złoty kolor. Można po przekrojeniu grillować w tosterze lub opiekaczu.

Bajgle można podawać na różne sposoby i z ulubionymi dodatkami np.: serkiem Philadelphia, serem kozim, mozzarellą, żółtym, pleśniowym, łososiem wędzonym, szynką, sałatą, świeżym ogórkiem, kaparami, kawiorem, pieczonym kurczakiem, pomidorami, dżemem, konfiturą, kremem czekoladowym i wszystkim, na co tylko przyjdzie nam ochota w różnych połączeniach i zestawieniach.

*Moja bajgla na zdjęciu podana jest z śmietankowym twarożkiem ze szczypiorkiem z rzodkiewką na sałacie lodowej.Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty